TM WooCommerce Extra Product Options - en to ru translation catalogue (835 entries)

en: Settings
ru: Настройки

en: Docs
ru: Документы

en: Premium Support
ru: Премиум поддержка

en: TM Extra Product Options
ru: TM Extra Product настройки

en: There are no saved variations yet.
ru: Сохраненных вариаций пока нет

en: You cannot add any more extra options.
ru: Вы не можете добавить несколько дополнительных опций.

en: Are you sure you want to remove this option?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот вариант?

en: Before adding Extra Product Options, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
ru: Перед добавлением дополнительных опций продукта, добавте и сохраните их во вкладке <strong>Атрибуты<strong>.

en: Fixed amount
ru: Фиксированное количество

en: Percent of the orignal price
ru: Процент от первоначальной цены

en: Error
ru: Ошибка

en: TM Extra Product Option #%s of %s
ru: TM Extra Product Option #%s из %s

en: Could not update post in the database
ru: Не удалось обновить запись в базе данных

en: The php functions <code>mb_detect_encoding</code> and <code>mb_convert_encoding</code> are required to import and export CSV files. Please ask your hosting provider to enable this function.
ru: PHP-функции <code> mb_detect_encoding </code> и <code> mb_convert_encoding </code> необходимы для импорта и экспорта CSV файлов. Пожалуйста, обратитесь к своему хостингу, чтобы включить эту функцию.

en: File imported.
ru: Файл импортирован.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ru: Загруженный файл превышает директиву upload_max_filesize в php.ini.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
ru: Загруженный файл превышает директиву MAX_FILE_SIZE, который был указан в HTML форме.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ru: Загруженный файл был загружен только частично.

en: No file was uploaded.
ru: Файл не был загружен.

en: Missing a temporary folder.
ru: Отсутствует временная папка.

en: Failed to write file to disk.
ru: Не удалось записать файл на диск.

en: File upload stopped by extension.
ru: Загрузка файла остановлена расширением.

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
ru: К сожалению, этот тип файла не допускается по соображениям безопасности.

en: No file found.
ru: Файл не найден.

en: Invalid import method used.
ru: Не верный способ импорта

en: Trying to upload files larger than %s is not allowed!
ru: Попытка загрузить файлы размером более %s не допускается!

en: File manager is not supported on your server.
ru: Диспетчер файлов не поддерживается на вашем сервере.

en: Clone form
ru: Дублировать форму

en: Export form
ru: Экспорт формы

en: Title
ru: Заголовок

en: Priority
ru: Приоритет

en: Categories
ru: Категории

en: Products
ru: Продукты

en: Disabled
ru: Отключено

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Description
ru: Описание

en: Extra Product Options Form Builder
ru: Конфигуратор форм  Extra Product Options

en: Disable categories
ru: Отключить категории

en: Select the Product(s) to apply the options
ru: Выберите продукт (ы), чтобы применить параметры

en: Search for a product&hellip;
ru: Поиск продукта &hellip;

en: Add section
ru: Добавить раздел

en: Style variations
ru: Вариации стиля

en: Close
ru: Закрыть

en: Fullsize
ru:  В натуральную величину

en: Export CSV
ru: Экспорт CSV

en: Import CSV
ru: Импорт CSV

en: Add element in a new section
ru: Добавить элемент в новом разделе

en: Save
ru: Сохранить

en: Delete Permanently
ru: Удалить навсегда

en: Move to Trash
ru: Переместить в корзину

en: Submit for Review
ru: Отправить на рассмотрение

en: Something went wrong with WordPress.
ru: Что-то пошло не так с WordPress.

en: WooCommerce is not enabled!
ru: WooCommerce не включен!

en: Cheatin&#8217; uh?
ru: Обманываешь, да?

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ru: Вы не можете переместить этот элемент в корзину.

en: Error in moving to Trash.
ru: Ошибка при перемещении в корзину.

en: You are not allowed to restore this item from the Trash.
ru: Вы не можете восстановить этот пункт из корзины.

en: Error in restoring from Trash.
ru: Ошибка при восстановлении из корзины.

en: You are not allowed to delete this item.
ru: Вы не можете удалить этот элемент.

en: Error in deleting.
ru: Ошибка при удалении.

en: The item you are trying to move to the Trash no longer exists.
ru: Элемент, который вы пытаетесь переместить в корзину больше не существует.

en: Unknown post type.
ru: Неизвестный тип записи.

en: You cannot move this item to the Trash. %s is currently editing.
ru: Вы не можете переместить этот элемент в корзину. %s в настоящее время он редактируется.

en: The item you are trying to restore from the Trash no longer exists.
ru: Элемент, который вы пытаетесь восстановить из корзины больше не существует.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ru: Вы не можете восстановить этот пункт из корзины.

en: This item has already been deleted.
ru: Этот пункт уже удален

en: You attempted to edit an item that doesn&#8217;t exist. Perhaps it was deleted?
ru: Вы попытаетесь  отредактировать не существующий элемент. Возможно он был удален?

en: You are not allowed to edit this item.
ru: Вы не можете редактировать этот пункт.

en: You can&#8217;t edit this item because it is in the Trash. Please restore it and try again.
ru: Вы не можете редактировать этот пункт, потому что он в корзине. Пожалуйста, восстановите его и попытайтесь снова.

en: %s post updated. | %s posts updated.
ru[0]: %s запись обновлена
ru[1]: %s запись обновлена

en: %s post not updated, somebody is editing it. | %s posts not updated, somebody is editing them.
ru[0]: %s запись не обновляется кто-то редактирует её.
ru[1]: %s записи не обновляются, кто-то редактирует их.

en: %s post permanently deleted. | %s posts permanently deleted.
ru[0]: %s запись навсегда удалена.
ru[1]: %s запись навсегда удалена.

en: %s post moved to the Trash. | %s posts moved to the Trash.
ru[0]: %s запись помещена в корзину.
ru[1]: %s запись помещена в корзину.

en: %s post restored from the Trash. | %s posts restored from the Trash.
ru[0]: %s запись восстановлена из корзины.
ru[1]: %s запись восстановлена из корзины.

en: The selected form does not contain any sections
ru: Выбранная форма не содержит каких-либо разделов

en: Select a category
ru: Выберите категорию

en: Are you sure you want to delete this file?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот файл?

en: Are you sure you want to delete this folder and all of its contents?
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту папку и все ее содержимое?

en: Are you sure you want to delete this style?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот стиль?

en: Are you sure you want to delete this item?
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот элемент?

en: Are you sure you want to clone this item?
ru: Вы уверены, что хотите дублировать этот элемент?

en: Update
ru: Обновить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Edit settings
ru: Изменить настройки

en: Element id
ru: Id элемента

en: is
ru: является

en: is not
ru: не является

en: is empty
ru: пусто

en: is not empty
ru: не пусто

en: starts with
ru: начинается с

en: ends with
ru: заканчивается на

en: greater than
ru: больше чем

en: less than
ru: меньше, чем

en: Cannot apply rules on this element or section since there are not any value configured elements on other sections, or no other sections found.
ru: Невозможно применить правила в отношении этого элемента или секции, так как не настроены значения на других секторах, или они не существуют.

en: Invalid request!
ru: Неверный запрос!

en: Populate
ru: Заполнить

en: Invalid file extension
ru: Недопустимое расширение файла

en: Importing csv...
ru: Импорт CSV ...

en: Saving... Please wait.
ru: Сохранение ... Пожалуйста, подождите.

en: Importing data
ru: Импорт данных

en: Add element
ru: Добавить элемент

en: All
ru: Все

en: Copy
ru: Копия

[ctx: posts]
en: Mine <span class="count">(%s)</span> | Mine <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Мой <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Мой <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Все <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Все <span class="count">(%s)</span>

[ctx: posts]
en: Sticky <span class="count">(%s)</span> | Sticky <span class="count">(%s)</span>
ru[0]: Липкий <span class="count">(%s)</span>
ru[1]: Липкий <span class="count">(%s)</span>

en: Restore
ru: Восстановить

en: Edit
ru: редактировать

en: View all categories
ru: Посмотреть все категории

en: Filter
ru: Фильтр

en: Empty Trash
ru: Очистить корзину

[ctx: column name]
note: translators: manage posts column name
en: Title
ru: Заголовок

en: Author
ru: Автор

en: Date
ru: Дата

en: Select %s
ru: Выберите %s

en: Edit &#8220;%s&#8221;
ru: Редактировать "%s"

en: %s is currently editing
ru: %s в настоящее время редактируется

en: Edit this item
ru: Редактировать этот пункт

en: Edit this item inline
ru: Редактировать этот пункт в соответствии

en: Quick&nbsp;Edit
ru: Быстрое редактирование

en: Restore this item from the Trash
ru: Восстановить этот пункт из корзины

en: Move this item to the Trash
ru: Переместить этот пункт в корзину

en: Trash
ru: Корзина

en: Delete this item permanently
ru: Удалить безвозвратно

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ru: Предварительный просмотр "%s"

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: View &#8220;%s&#8221;
ru: Просмотр &#8220;%s&#8221;

en: View
ru: Просмотр

en: Unpublished
ru: Неопубликованный

en: Y/m/d g:i:s A
ru: Г/М/Д g:i:s A

en: %s ago
ru: %s назад

en: Y/m/d
ru: Г/М/Д

en: Published
ru: Опубликованный

en: Missed schedule
ru: Пропустил запланированное

en: Scheduled
ru: Запланированное

en: Last Modified
ru: Последнее изменение

en: Bulk Edit
ru: Массовое изменение

en: Quick Edit
ru: Быстрое редактирование

en: Slug
ru: Слизень

en: &mdash; No Change &mdash;
ru: &mdash; Никаких изменений &mdash;

en: Password
ru: Пароль

note: translators: Between password field and private checkbox on post quick edit interface
en: &ndash;OR&ndash;
ru: &ndash;или&ndash;

en: Private
ru: Частный

en: Parent
ru: Родительский

en: Main Page (no parent)
ru: Главная страница (не родительская)

en: Order
ru: Порядок

en: Template
ru: Шаблон

en: Default Template
ru: Шаблон по умолчанию

en: Comments
ru: Комментарии

en: Allow
ru: Разрешать

en: Do not allow
ru: Не разрешать

en: Pings
ru: Отклики

en: Allow Comments
ru: Разрешить комментировать

en: Allow Pings
ru: Разрешить отклики

en: Status
ru: Статусы

en: Pending Review
ru: Отложенный обзор

en: Draft
ru: Проект

en: Sticky
ru: Липкий

en: Not Sticky
ru: Не липкий

en: Make this post sticky
ru: Сделать это сообщение липким

[ctx: post format]
en: Format
ru: Формат

en: General
ru: Основной

en: Display
ru: Отображение

en: Cart
ru: Корзина

en: Strings
ru: Строки

en: Style
ru: Стиль

en: Global
ru: Общие

en: License
ru: Лицензия

en: Upload manager
ru: Загрузить менеджер

en: Extra Product Options Settings
ru: Настройки Extra Product Options

en: Dynamic Pricing & Discounts
ru: Динамическое ценообразование и скидки

en: WooCommerce Bookings
ru: WooCommerce заказы

en: Enable discounts on extra options
ru: Включить скидки на дополнительные опции

en: Enabling this will apply the product discounts to the extra options as well.
ru: Применять скидки, а также дополнительные опции продукта.

en: Disable
ru: Отключить

en: Enable
ru: Включить

en: Prefix label
ru: Префикс метки

en: Display a prefix label on product page.
ru: Показать метку префикса на странице продукта.

en: Suffix label
ru: Суффикс метки

en: Display a suffix label on product page.
ru: Отображать суффикс метки на странице продукта.

en: Enable front-end for roles
ru: Доступ к внешнему интерфейсу для роли

en: Select the roles that will have access to the extra options.
ru: Выберите роли, которые будут иметь доступ к дополнительным опциям.

en: Disable front-end for roles
ru: Запрет доступа к внешнему интерфейсу для роли

en: Select the roles that will not have access to the extra options.
ru: Выберите роли, которые не будут иметь доступ к дополнительных опций.

en: Final total box
ru: Поле окончательного варианта

en: Select when to show the final total box
ru: Выберите где отображать поле окончательного варианта

en: Show Both Final and Options total box
ru: Показывать в одном боксе окончательный вариант и опции

en: Show only Final total
ru: Показывать только окончательный вариант

en: Show Final total and hide Options total if zero
ru: Показывать окончательный вариант и скрыть опции если не выбраны.

en: Hide Final total box if Options total is zero
ru: Скрыть бокс окончательного варианта если опции не выбраны

en: Hide Final total box
ru: Скрыть бокс окончательного варианта

en: Always show only Final total (Price x Quantity)
ru: Всегда показывать только окончательный вариант из цены и количества

en: Enable Final total box for all products
ru: Включить окончательный вариант для всех продуктов

en: Check to enable Final total box even when product has no extra options
ru: Включить бокс окончательного варианта даже если продукт не имеет дополнительных опций

en: Strip html from emails
ru: Вытаскивать HTML из электронных писем

en: Check to strip the html tags from emails
ru: Выберите, чтобы вытаскивать html-тэги из электронных писем

en: Disable lazy load images
ru: Отключить вялую загрузку изображений

en: Check to disable lazy loading images.
ru: Выберите чтобы отключить вялую загрузку изображений

en: Enable plugin for WooCommerce shortcodes
ru: Включить плагин для WooCommerce shortcodes

en: Enabling this will load the plugin files to all WordPress pages. Use with caution.
ru: Включив, активируете плагин на всех страницах WoordPress. Будьте осторожны.

en: This controls how your fields are displayed on the front-end.<br />If you choose "Show using action hooks" you have to manually write the code to your theme or plugin to display the fields and the placement settings below will not work. <br />If you use Composite Products extension you must leave this setting to "Normal" otherwise the extra options cannot be displayed on the composite product bundles.<br />See more at the documentation.
ru: Управляет отображением областей на внешнем интерфейсе. <br/> Если выберите "Показать использование хуков" вы должны будите вручную написать код для своей темы или плагине, чтобы показать области и параметры настроек,  иначе не будут работать. <br/> Если вы используете сложные продукты вы должны установить этот параметр на "нормальный", иначе дополнительные опции не будут показаны на этих продуктах.<br /> Смотри больше в документации.

en: Normal
ru: Нормальный

en: Show using action hooks
ru: Показать использование хуков

en: Extra Options placement
ru: Размещение дополнительных опций

en: Select where you want the extra options to appear.
ru: Выберите где хотите отображать дополнительные опции

en: Before add to cart button
ru: Перед кнопкой добавить в корзину

en: After add to cart button
ru: После кнопки добавить в корзину

en: Before cart form
ru: Перед формой корзины

en: After cart form
ru: После формы корзины

en: Before product
ru: После продукта

en: After product
ru: Перед продуктом

en: Before product summary
ru: Перед характеристиками продукта

en: After product summary
ru: После характеристик продукта

en: After product image
ru: После изображения продукта

en: Custom hook
ru: Пользовательский hook

en: Extra Options placement custom hook
ru: Дополнительные опции размещения пользовательского hook

en: Totals box placement
ru: Размещение бокса окончательного варианта

en: Select where you want the Totals box to appear.
ru: Выберите где хотите разместить бокс окончательного варианта

en: Totals box placement custom hook
ru: Пользовательский hook размещения бокса окончательного варианта

en: Floating Totals box
ru: Свободный бокс окончательного варианта

en: This will enable a floating box to display your totals box.
ru: Включение свободного (плавающего) бокса для бокса отображения окончательного аврианта

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Force Select Options
ru: Обязательный выбор опций

en: This changes the add to cart button to display select options when the product has extra product options.<br />Enabling this will remove the ajax functionality.
ru: Изменение кнопки Добавление в корзину для отображения выбранных опций если продукт имеет дополнительные опции. <br/> Активация удалит ajax функциональность.

en: Enable extra options in shop and category view
ru: Включить просмотр дополнительных опций в магазине и категориях

en: Check to enable the display of extra options on the shop page and category view. This setting is theme dependent and some aspect may not work as expected.
ru: Установите этот флажок для включения отображения дополнительных опций в магазине и категориях. Эти настройки зависят от темы и некоторые могут работать не так как ожидалось.

en: Remove Free price label
ru: Удалить ценник Бесплатно

en: Check to remove Free price label when product has extra options
ru: Установите этот флажок чтобы удалить ценник бесплатно, когда продукт имеет дополнительные опции

en: Hide uploaded file path
ru: Скрыть путь к загруженному файлу

en: Check to hide the uploaded file path from users.
ru: Установите этот флажок чтобы скрыть путь к загруженному файлу от пользователей.

en: Show quantity selector only for elements with a value
ru: Показывать селектор количества только у элементов со значением.

en: Check show quantity selector only for elements with a value.
ru: Установите этот флажок чтобы показывать селектор количества только у элементов со значением.

en: Hide add-to-cart button until an option is chosen
ru: Скрыть кнопку добавить в корзину пока выбор не будет сделан

en: Check this to show the add to cart button only when at least one option is filled.
ru: Проверьте, скрыть кнопку добавить в корзину пока хотя бы одна опция не будет выбрана.

en: Auto hide price if zero
ru: Автоматически скрывать цену если 0

en: Check this to globally hide the price display if it is zero.
ru: Установите этот флажок, чтобы глобально скрыть отображение цен если они равны нулю.

en: Use translated values when possible on admin Order
ru: Использовать перевод цен когда это возможно по заявке администратора

en: Please note that if the options on the Order change or get deleted you will get wrong results by enabling this!
ru: Обратите внимание на то, что, если варианты на Заказе изменятся или будут удалены, то Вы получите неправильные результаты, позволяя это!

en: Use the "From" string on displayed product prices
ru: Использовать последовательность "От" отображая цену продукта

en: Check this to alter the price display of a product when it has extra options with prices.
ru: Установите этот флажок, чтобы изменить отображение цен на продукт, когда он имеет дополнительные опции с ценами.

en: Clear cart button
ru: Кнопка очистить корзину

en: Enables or disables the clear cart button
ru: Включите или отключите кнопку очистить корзину

en: Hide
ru: Скрыть

en: Show
ru: Показывать

en: Cart Field Display
ru: Отображение поля корзины

en: Select how to display your fields in the cart
ru: Выберите как отображать поля корзины

en: Normal display
ru: Нормальное отображение

en: Display a pop-up link
ru: Отображать всплывающую ссылку

en: Advanced display
ru: Расширенное отображение

en: Hide extra options in cart
ru: Скрыть дополнительные опции в корзине

en: Enables or disables the display of options in the cart.
ru: Включение или выключение отображения опций в корзине

en: Hide extra options prices in cart
ru: Скрыть дополнительные опции цены в корзине

en: Enables or disables the display of prices of options in the cart.
ru: включение или отключение дополнительных опции цены в корхине

en: Prevent negative priced products
ru: Предотвращать отрицательную цену продуктов

en: Prevent adding to the cart negative priced products.
ru: Запрет добавления в корзину продуктов с отрицательной ценой.

en: Show image replacement in cart and checkout
ru: Показывать замещающее изображение в корзине и оформлении товара

en: Enabling this will show the images of elements that have an image replacement.
ru: Включить показ товаров, имеющих замещающее изображение

en: Cart field/value separator
ru: Разделитель поле/значение корзины

en: Enter the field/value separator for the cart.
ru: Введите разделитель поле/значение для корзины

en: Final total text
ru: Текст окончательного варианта

en: Enter the Final total text or leave blank for default.
ru: Введите текст для окончательно варианта или оставьте пустым для отображения по умолчанию

en: Options total text
ru: Настройки текста окончательного варианта

en: Enter the Options total text or leave blank for default.
ru: Установите настройки текста окончательного варианта или оставьте пустым для отображения по умолчанию

en: Subscription fee text
ru: Текст подписки

en: Enter the Subscription fee text or leave blank for default.
ru: Введите текст подписки или оставьте пустым для отображения по умолчанию

en: Free Price text replacement
ru: Текст вместо ценника бесплатно

en: Enter a text to replace the Free price label when product has extra options.
ru: Введите текст вместо ценника бесплатно, когда продукт имеет дополнительные опции

en: Reset Options text replacement
ru: Сброс параметров замещающего текста

en: Enter a text to replace the Reset options text when using custom variations.
ru: Введите замещающий текст сброса параметров при использовании пользовательских вариаций.

en: Edit Options text replacement
ru: Замещающий текст Редактировать опции

en: Enter a text to replace the Edit options text on the cart.
ru: Введите замещающий текст Редактировать опции на корзине

en: Additional Options text replacement
ru: Дополнительные опции заменяющего текста

en: Enter a text to replace the Additional options text when using the pop up setting on the cart.
ru: Введите заменяющий текст для Дополнительных опций при использовании всплывающих настроек корзины

en: Close button text replacement
ru: Заменяющий текст кнопки Закрыть

en: Enter a text to replace the Close button text when using the pop up setting on the cart.
ru: Введите заменяющий текст кнопки Закрыть при использовании всплывающих настроек корзины

en: Calendar close button text replacement
ru: Заменяющий текст кнопки закрыть Календарь

en: Enter a text to replace the Close button text on the calendar.
ru: Введите заменяющий текст кнопки закрыть Календарь

en: Calendar today button text replacement
ru: заменяющий текст кнопки Календарь сегодня

en: Enter a text to replace the Today button text on the calendar.
ru: Введите заменяющий текст кнопки Сегодня в календаре

en: Slider previous text
ru: Текст Предыдущий слайдер

en: Enter a text to replace the previous button text for slider.
ru: Введите заменяющий текст для кнопки Предыдущий в слайдере

en: Slider next text
ru: Текст Следующий слайдер

en: Enter a text to replace the next button text for slider.
ru: Введите заменяющий текст для кнопки Следующий в слайдере

en: Force Select options text
ru: Текст опции Обязательного выбора

en: Enter a text to replace the add to cart button text when using the Force select option.
ru: Выберите заменяющий текст кнопки Добавить в корзину при использовании Обязательного выбора опции

en: Empty cart text
ru: Текст пустой корзины

en: Enter a text to replace the empty cart button text.
ru: Введите заменяющий текст для кнопки Пустая корзина

en: This field is required text
ru: Текст Это поле обязательно для заполнения

en: Enter a text indicate that a field is required.
ru: Введите текст, указывающий что это поле обязательно для заполнения

en: Characters remaining text
ru: Текст Оставшиеся символы

en: Enter a text to replace the Characters remaining when using maximum characters on a text field or a textarea.
ru: Введите заменяющий текст Оставшиеся символы, при использовании большого числа символов в текстовом поле

en: Enable checkbox and radio styles
ru: Включите чекбокс или радио стили

en: Enables or disables extra styling for checkboxes and radio buttons.
ru: Включите или отключите дополнительные стили для чекбоксов и радио кнопок

en: Select a style.
ru: Выбор стиля

en: Round
ru: Круглый

en: Square
ru: Квадратный

en: Select item border type
ru: Выберите тип элемента границы

en: Select a style for the selected border when using image replacements or swatches.
ru: Выберите стиль границы когда используете замещающее изображение или образец

en: Default
ru: По умолчанию

en: Shadow
ru: Тень

en: Thin line
ru: Тонкая линия

en: Enable validation
ru: Включить подтверждение

en: Check to enable validation feature for builder elements
ru: Отметьте для включения функции проверки построителя элементов

en: Prevent options from being sent to emails
ru: Настройки предотвращающие отправку электронных писем

en: Check to disable options from being sent to emails.
ru: Отметьте для отключения настроек отправки электронных писем

en: Use WooCommerce value
ru: Использовать значение Woocommerce

en: Determine by browser local
ru: Определить браузером

en: Displayed decimal separator
ru: Отображать десятичный разделитель

en:  Choose which decimal separator to display on currency prices
ru: Выберите какой десятичный разделитель отображать

en: Radio button undo button
ru: Радио кнопка кнопки отмены

en: Use field value
ru: Использовать поле значения

en: Required state indicator
ru: Требуется индикатор состояния

en: Enter a string to indicate the required state of a field.
ru: Введите строку для указания требуемого состояния поля.

en: Required state indicator position
ru: Требуемое положение индикатора состояния

en: Left of the label
ru: Слева от ярлыка

en: Right of the label
ru: Справа от ярлыка

en: Include tax string suffix on totals box
ru: Включить налоговую ставку в окончательный вариант

en: Load generated styles inline
ru: Загрузка сгенерированных встроенных стилей

en: This will prevent some load flickering but it will produce invalid html.
ru: Это позволит предотвратить мерцание, но будет создавать некорректный код HTML

en: Datepicker theme
ru: Тема datepicker

en: Select the theme for the datepicker.
ru: Выберите тему для datepicker

en: Epo White
ru: Белый

en: Epo Black
ru: Черный

en: Datepicker size
ru: Размер datepicker

en: Select the size of the datepicker.
ru: Укажите размер datepicker

en: Small
ru: Маленький

en: Medium
ru: Средний

en: Large
ru: Большой

en: Datepicker position
ru: Позиция datepicker

en: Select the position of the datepicker.
ru: Укажите позицию datepicker

en: Top of screen
ru: Вверху экрана

en: Bottom of screen
ru: Внизу экрана

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Your Envato username.
ru: Имя пользователя на Envato

en: You can find your API key by visiting your Account page then clicking the My Settings tab. At the bottom of the page you’ll find your account’s API key and a button to regenerate it as needed.
ru: Вы можете найти ваш ключ API на странице своей учетной записи выбрав вкладку мои настройки. Внизу страницы Вы найдете API ключ Вашего аккаунта и кнопку восстановить его по мере необходимости.

en: Purchase code
ru: Код покупки

en: Please enter your <strong>CodeCanyon WooCommerce Extra Product Options purchase code</strong>.
ru: Пожалуйста, введите ваш <strong>Код покупки CodeCanyon WooCommerce Extra Product Options </strong>.

en: To access your Purchase Code for an item:
ru: Чтобы получить доступ к коду покупки для элемента:

en: Log into your Marketplace account
ru: Войдите в свой аккаунт Marketplace

en: From your account dropdown links, select "Downloads"
ru: В вашем аккаунте в выпадающих ссылкак, выберите пункт "Downloads"

en: Click the "Download" button that corresponds with your purchase
ru: Нажмите кнопку "Downloads", которая соответствует вашей покупке

en: Select the "License certificate &amp; purchase code" download link. Your Purchase Code will be displayed within the License Certificate.
ru: Выберите "License certificate &amp; purchase code" ссылка на скачивание. Ваш код покупки будет отображаться в лицензионном сертификате.

en: Deactivate License
ru: Деактивация лицензии

en: Activate License
ru: Активация лицензии

en: License activated.
ru: Лицензия активирована

en: Upload folder
ru: Загрузить папку

en: Changing this will only affect future uploads.
ru: Это изменение будет влиять только на будущие закачки

en: File manager
ru: Файл менеджер

en: Any
ru: Любые

en: Remove
ru: Удалить

en: Click to toggle
ru: Нажмите для переключения

en: Attribute:
ru: Атрибут:

en: Type:
ru: Тип:

en: Radio buttons
ru: Радио кнопки

en: Checkbox
ru: Чекбокс

en: Select
ru: Выбор

en: Hide price
ru: Скрыть цену

en: Required
ru: Обязательные

en: Enabled
ru: Включено

en: Limit selection
ru: Предел выбора

en: Variation:
ru: Вариация:

en: Price:
ru: Цена:

en: Custom price (required)
ru: Настраиваемая цена (обязательно)

en: Custom price
ru: Настраиваемая цена

en: Attributes missing. Please DELETE this extra option:
ru: Атрибуты отсутствуют. Пожалуйста, УДАЛИТЕ эту дополнительную опцию:

en: Form updated.
ru: Форма обновлена

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Form restored to revision from %s
ru: Форма восстановлена в редакции от %s

en: Form published.
ru: Форма опублткована

en: Form saved.
ru: Форма сохранена

en: Form submitted.
ru: Форма отправлена

en: Form scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ru: Форма назначена на: <strong>%1$s</strong>.

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
ru: М Д, Г @ G:i

en: Form draft updated.
ru: Проект обновленной формы.

en: Enter title here
ru: Введите название

en: Undo
ru: Отмена

en: Before adding Extra Options, add and save some attributes on the <strong>Attributes</strong> tab.
ru: Перед добавлением дополнительных опций, добавьте и сохраните атрибуты на вкладке  <strong>Атрибуты</strong>

en: Close all
ru: Закрыть всё

en: Expand all
ru: Развернуть все

en: Add Extra Option
ru: Добавить дополнительные опции

en: Select mode
ru: Выберите режим

en: BUILDER
ru: Построитель

en: LOCAL
ru: Локальный

en: SETTINGS
ru: Параметры

en: To translate the strings for the local options please use WPML interface.
ru: Для перевода строки для локальных опций используйте интерфейс WPML.

en: Include additional Global forms
ru: Включить дополнительные глобальные формы

en: The forms you choose will be displayed alongside with the forms that the product already has.
ru: Выбранные формы, будут отображаться наряду с уже имеющимися формами продукта

en: Exclude from Global Extra Product Options
ru: Исключить из Global Extra Product Options

en: This will exclude any global forms assigned to this product except those defined in the previous setting.
ru: Это позволит исключить любые глобальные формы, этого продукта, за исключением тех, которые определены в предыдущей настройке.

en: Override product price
ru: Переназначить цену продукта

en: This will override the product price with the price from the options if the total options price is greater then zero.
ru: Это позволит переопределить цену товара с ценой из вариантов, если Общая цена вариантов больше, чем ноль.

en: Override global display
ru: Переопределить глобальное отображение

en: This will override the display method only for this product.
ru: Это позволит переопределить метод отображения только для этого продукта.

en: Use global setting
ru: Использовать глобальную настройку

en: Always show
ru: Всегда показывать

en: Show only with action hook
ru: Показывать только действие hook

en: Override Final total box
ru: Переопределить бокс окончательного варианта

en: This will override the totals box display only for this product.
ru: Это позволит переопределить отображение бокса окончательного варианта только для этого продукта

en: Show only Final box
ru: Показывать только бокс итога

en: Show Final box and hide Options if zero
ru: Показывать итог и скрыть если не заданы опции

en: Override enabled roles for this product
ru: Переопределить включение ролей для этого продукта

en: This will override which roles can see the options for this product.
ru: Это переопределит показ опции этого продукта для определенных ролей

en: Override disabled roles for this product
ru: Переопределение отключения ролей для этого продукта

en: This will override which roles cannot see the options for this product. This setting has priority over the enabled roles one.
ru: Это позволит переопределить какие роли не смогут увидеть опции этого продукта. Этот параметр имеет приоритет над включением одной рили

en: Heading
ru: Заголовок

en: Divider
ru: Делитель

en: Time
ru: Время

en: Range picker
ru: Выбора диапазона

en: Color picker
ru: Выбор цвета

en: Text Area
ru: Область текста

en: Text Field
ru: Поле текста

en: Upload
ru: Загрузить

en: Select Box
ru: Бокс выбора

en: Checkboxes
ru: Чекбокс

en: Variations
ru: Вариации

en: Title options
ru: Настройки заголовка

en: General options
ru: Основные настройки

en: Conditional Logic
ru: Условная логика

en: Normal (clear)
ru: Нормальный (очевидный)

en: Box
ru: Бокс

en: Expand and Collapse (start opened)
ru: Разворачивание и сворачивание (изначально открыт)

en: Expand and Collapse (start closed)
ru: Разворачивание и сворачивание (изначально закрыт)

en: Accordion
ru: Аккордеон

en: Section style
ru: Раздел стиля

en: Select this section's display style.
ru: В данном разделе выберите стиль отображения.

en: Before Local Options
ru: Перед местными настройками

en: After Local Options
ru: После местных настроек

en: Section placement
ru: Раздел размещения

en: Select where this section will appear compare to local Options.
ru: Выберите где этот раздел будет размещаться относительно местных настроек

en: Pop up
ru: Выскакивать

en: Slider (wizard)
ru: Слайдер (мастер)

en: Section type
ru: Тип раздела

en: Select this section's display type.
ru: Выберите тип отображения этого раздела.

en: Section class name
ru: Раздел уникальное название

en: Enter an extra class name to add to this section
ru: Выберите уникальное название для добавления в раздел

en: No
ru: Нет

en: Yes
ru: Да

en: Section Conditional Logic
ru: Раздел условной логики

en: Enable conditional logic for showing or hiding this section.
ru: Включить условную логику для отображения или скрытия в данном разделе.

en: CSS settings
ru: Настройки CSS

en: Element class name
ru: Название элемента класса

en: Enter an extra class name to add to this element
ru: Введите уникальное название класса для добавления элемента

en: Header type
ru: Тип заголовка

en: Header title
ru: Заголовок

en: Above field
ru: Над полем

en: Left of the field
ru: Слева от поля

en: Right of the field
ru: Справа от поля

en: Header position
ru: Позиция заголовка

en: Header color
ru: Цвет заголовка

en: Leave empty for default value
ru: Оставьте пустым для значения по умолчанию

en: Content
ru: Содержание

en: Content color
ru: Цвет содержания

en: Below field
ru: Ниже поля

en: Tooltip
ru: Подсказка

en: Icon tooltip left
ru: Подсказка значок слева

en: Icon tooltip right
ru: Подсказка значок справа

en: Content position
ru: Позиция содержания

en: Minimum selectable date
ru: Начальная дата

en: A number of days from today.
ru: Дней с сегодняшнего дня

en: Maximum selectable date
ru: Конечная дата

en: Disabled dates
ru: Отключить даты

en: Comma separated dates according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year)
ru: Через запятую, в зависимости от выбранного формата даты. (Две цифры дня, две цифры месяца и четыре цифры года)

en: Enabled dates
ru: Включить даты

en: Comma separated dates according to your selected date format. (Two digits for day, two digits for month and four digits for year). Please note that this will override any other setting!
ru: Через запятую, в зависимости от выбранного формата даты. (Две цифры дня, две цифры месяца и четыре цифры года). Пожалуйста, обратите внимание, переопределятся все другие настройки!

en: Theme
ru: Тема

en: Size
ru: Размер

en: Position
ru: Позиция

en: Disable weekdays
ru: Отключить дни недели

en: This allows you to disable all selected weekdays.
ru: Это позволяет отключить все выбранные дни недели.

en: Translations
ru: Переводы

en: Day
ru: День

en: Month
ru: Месяц

en: Year
ru: Год

en: Minimum selectable time
ru: Минимальное дискретное время

en: Enter the time the following format: 8:00 am
ru: Введите время в следующем формате: 8:00

en: Maximum selectable time
ru: Максимальное дискретное время

en: Select the theme for the timepicker.
ru: Выберите тему для timepicker

en: Select the size of the timepicker.
ru: Установите размер для timepicker

en: Select the position of the timepicker.
ru: Выберите позицию для timepicker

en: Hour
ru: Часов

en: Minute
ru: Минут

en: Second
ru: Секунд

en: Subscription fee
ru: Оплата

en: Enable points display?
ru: Включить отображение очков?

en: This allows you to generate points along the range picker.
ru: Это позволяет генерировать очки в диапазоне.

en: Number of points
ru: Количество очков

en: Enter the number of values for the points display.
ru: Введите количество значений для отображения очков

en: Left side
ru: С левой стороны

en: Right side
ru: С правой стороны

en: Tooltip and Left side
ru: Подсказка и с левой стороны

en: Tooltip and Right side
ru: Подсказка и с правой стороны

en: Show value on
ru: Показать значение на

en: Select how to show the value of the range picker.
ru: Выберите способ отображения значения в диапазоне.

en: Step value
ru: Шаг значения

en: Enter the step for the handle.
ru: Выберите шаг для регулировки

en: No validation
ru: Нет подтверждения

en: Email
ru: Электронная почта

en: Number
ru: Число

en: Digits
ru: Цыфры

en: Validate as
ru: Проверить как

en: Choose whether the field will be validated against the choosen method.
ru: Укажите поля для проверки выбранным методом

en: Choose whether the user must fill out this field or not.
ru: Укажите поля обязательные для заполнения

en: Price
ru: Цена

en: Enter the price for this field or leave it blank for no price.
ru: Укажите цену для этого поля или оставьте пустым

en: Sale Price
ru: Цена распродажи

en: Enter the sale price for this field or leave it blankto use the default price.
ru: Укажите цену распродажи или оставьте пустым, будет использоваться цена по умолчанию

en: Text after Price
ru: Текст за ценой

en: Enter a text to display after the price for this field or leave it blank for no text.
ru: Введите текст для отображения за ценой или оставьте пустым

en: Text before Price
ru: Текст перед ценой

en: Enter a text to display before the price for this field or leave it blank for no text.
ru: Введите текст для отображения перед ценой или оставьте пустым

en: Percent of the original price
ru: Процент от первоначальной цены

en: Percent of the original price + options
ru: Процент от первоначальной цены + опции

en: Fee
ru: Оплата

en: Quantity Fee
ru: Размер оплаты

en: Current value Fee
ru: Текущее значение оплаты

en: Price type
ru: Тип цены

en: Quantity
ru: Количество

en: Current value
ru: Текущее значение

en: Use options
ru: Варианты использования

en: Step * price
ru: Шаг * цена

en: Price per Interval
ru: Цена в диапозоне

en: Min value
ru: Минимальная цена

en: Enter the minimum value.
ru: Установите минимальную цену

en: Max value
ru: Максимальная цена

en: Enter the maximum value.
ru: Установите максимальную цену

en: Day / Month / Year
ru: День / Месяц / Год

en: Month / Date / Year
ru: Месяц / День / Год

en: Day . Month . Year
ru: День. Месяц. Год

en: Month . Date . Year
ru: Месяц. День. Год

en: Day - Month - Year
ru: День - Месяц - Год

en: Month - Date - Year
ru: Месяц - День - Год

en: Date format
ru: Формат даты

en: HH:mm
ru: ЧЧ:мм

en: HH:m
ru: ЧЧ:м

en: H:mm
ru: Ч:мм

en: H:m
ru: Ч:м

en: HH:mm:ss
ru: ЧЧ:мм:сс

en: HH:m:ss
ru: ЧЧ:м:сс

en: H:mm:ss
ru: Ч:мм:сс

en: H:m:ss
ru: Ч:м:сс

en: HH:mm:s
ru: ЧЧ:мм:с

en: HH:m:s
ru: ЧЧ:м:с

en: H:mm:s
ru: Ч:мм:с

en: H:m:s
ru: Ч:м:с

en: Time format
ru: Формат времени

en: Start year
ru: Начало года

en: Enter starting year.
ru: Укажите начало года

en: End year
ru: Конец года

en: Enter ending year.
ru: Укажите конец года

en: Use URL replacements
ru: Использовать замещающий URL

en: Choose whether to redirect to a URL if the option is click.
ru: Выбрать, нужно ли перенаправить на URL-адрес, если нажать.

en: Populate options
ru: Установите настройки

en: Double click the radio button to remove its selected attribute.
ru: Дважды щелкните переключатель, чтобы удалить выбранный атрибут.

en: Variation options
ru: Параметры вариации

en: Start of the label
ru: Начало ярлыка

en: End of the label
ru: Конец ярлыка

en: Use image replacements
ru: Использовать замещающее изображение

en: Choose whether to use images in place of radio buttons.
ru: Выберите, следует ли использовать изображения вместо радио-кнопок.

en: Use image lightbox
ru: Использовать изображение lightbox

en: Choose whether to enable the lightbox on the thumbnail.
ru: Использовать подсветку на миниатюре

en: Use the image replacements
ru: Использовать замещающее изображение

en: Use custom image
ru: Использовать пользовательское изображение

en: Changes product image
ru: Изменение изображения продукта

en: Choose whether to change the product image.
ru: Выберите, следует ли изменить изображение продукта.

en: Show label
ru: Показывать ярлык

en: Show description
ru: Показывать описание

en: Show label and description
ru: Показывать ярлык и описание

en: Show image
ru: Показывать изображение

en: Show image and label
ru: Показывать изображение и ярлык

en: Show image and description
ru: Показывать изображение и описание

en: Show image, label and description
ru: Показывать изображение, ярлык и описание

en: Enable Swatch mode
ru: Включить режим переключения

en: Swatch mode will show a tooltip when Use image replacements is active.
ru: Режим образца подскажет когда используется замещающее изображение

en: Enable clear options button
ru: Включение кнопки сброса опций

en: This will add a button to clear the selected option.
ru: Добавление кнопки сброса опций

en: Show responsive values
ru: Показ гибких значений

en: Items per row (Desktops and laptops)
ru: Элементы в ряд (Настольные ПК и ноутбуки)

en: Use this field to make a grid display. Enter how many items per row for the grid or leave blank for normal display.
ru: Используйте это поле, чтобы сделать отображение сетки. Укажите, сколько элементов в каждой строке сетки или оставьте пустым для нормального отображения.

en: Items per row (Tablets landscape)
ru: Элементы в ряд (Tablets landscape)

en: Items per row (Tablets portrait)
ru: Элементы в ряд (Tablets portrait)

en: Items per row (Smartphones)
ru: Элементы в ряд (Смартфоны)

en: Items per row (iPhone 5)
ru: Элементы в ряд (iPhone 5)

en: Items per row (iPhone 6)
ru: Элементы в ряд (iPhone 6)

en: Items per row (iPhone 6 +)
ru: Элементы в ряд (iPhone 6+)

en: Items per row (Samnsung Galaxy)
ru: Элементы в ряд (Samnsung Galaxy)

en: Items per row (Galaxy Tablets landscape)
ru: Элементы в ряд (Galaxy Tablets landscape)

en: Enter a number above 0 to limit the checkbox selection or leave blank for default behaviour.
ru: Введите число больше 0, чтобы ограничить выбор чекбокса  или оставьте пустым для поведения по умолчанию.

en: Exact selection
ru: Точный подбор

en: Enter a number above 0 to have the user select the exact number of checkboxes or leave blank for default behaviour.
ru: Введите число выше 0, чтобы пользователь мог выбрать точное количество чекбоксов или оставьте поле пустым для поведения по умолчанию.

en: Minimum selection
ru: Минимальный выбор

en: Enter a number above 0 to have the user select at least that number of checkboxes or leave blank for default behaviour.
ru: Введите число выше 0, чтобы пользователь мог выбрать, по крайней мере количество чекбоксов или оставьте пустым для поведения по умолчанию.

en: Normal browser button
ru: Обычная кнопка браузера

en: Styled button
ru: Стилизованная кнопка

en: Upload button style
ru: Загрузить стиль кнопки

en: Date field
ru: Поле даты

en: Date picker
ru: Выбор даты

en: Date field and picker
ru: Поле даты и подбора

en: Date picker style
ru: Стиль выбора даты

en: Choose whether to hide the price or not.
ru: Выберите, нужно ли, чтобы скрыть цену или нет.

en: Right
ru: Справа

en: Left
ru: Слева

en: Top
ru: Выше

en: Bottom
ru: Ниже

en: Quantity selector
ru: Количество переключателей

en: This will show a quantity selector for this option.
ru: Показывает количество переключателей для этой опции

en: Quantity min value
ru: Значение минимальной величины

en: Quantity max value
ru: Значение максимальной величины

en: Quantity step
ru: Шаг значения

en: Enter the quantity step.
ru: Установите шаг значения

en: Quantity Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Enter a value to be applied to the Quantity field automatically.
ru: Введите значение, которое будет стоять в поле Количество автоматически.

en: Placeholder
ru: Заполнитель

en: Minimum characters
ru: Минимальное число символов

en: Enter a value for the minimum characters the user must enter.
ru: Минимальное число символов которое должен ввести пользователь

en: Maximum characters
ru: Максимальное число символов

en: Enter a value to limit the maximum characters the user can enter.
ru: Максимальное число символов которое может ввести пользователь

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Enter a value to be applied to the field automatically.
ru: Введите значение, которое будет автоматически применено к полю.

note: translators: weekday
en: Sunday
ru: Воскресенье

note: translators: weekday
en: Monday
ru: Понедельник

note: translators: weekday
en: Tuesday
ru: Вторник

note: translators: weekday
en: Wednesday
ru: Среда

note: translators: weekday
en: Thursday
ru: Четверг

note: translators: weekday
en: Friday
ru: Пятница

note: translators: weekday
en: Saturday
ru: Субота

en: Leave it blank to calculate it automatically from the %s price
ru: Оставьте пустым для автоматического подсчета %s цены

en: Leave it blank to calculate it automatically from the %s sale price
ru: Оставьте пустым для автоматического подсчета %s цены распродажи

en: Label options
ru: Настройки ярлыка

en: WooCommerce settings
ru: Параметры WooCommerce

en: Element container id
ru: Id элемента

en: Enter an id for the container of the element.
ru: Укажите идентификатор Id для элемента

en: Hide element label in cart
ru: Скрыть ярлык в корзине

en: Choose whether to hide the element label in the cart or not.
ru: Укажите скрывать или нет ярлык в корзине

en: Hide element value in cart
ru: Скрыть цену в корзине

en: Choose whether to hide the element value in the cart or not.
ru: Укажите скрывать или нет цену в корзине

en: Hide element label in order
ru: Скрыть ярлык в заказе

en: Choose whether to hide the element label in the order or not.
ru: Укажите скрывать или нет ярлык в заказе

en: Hide element value in order
ru: Скрыть цену в заказе

en: Choose whether to hide the element value in the order or not.
ru: Укажите скрывать или нет цену в заказе

en: Hide element label in floating totals box.
ru: Скрыть ярлык в боксе окончательного варианта

en: Choose whether to hide the element label in the floating totals box or not.
ru: Укажите скрывать или нет ярлык в боксе окончательного варианта

en: Hide element value in floating totals box
ru: Скрыть цену в боксе окончательного варианта

en: Choose whether to hide the element value in the floating totals box or not.
ru: Укажите скрывать или нет цену в боксе окончательного варианта

en: this field if
ru: это поле, если

en: all
ru: Все

en: any
ru: Произвольные

en: of these rules match
ru: Эти правила соответствуют

en: label
ru: Ярлых

en: Label type
ru: Тип ярлыка

en: Label
ru: Ярлык

en: Label position
ru: Позиция ярлыка

en: Label color
ru: Цвет ярлыка

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Subtitle position
ru: Позиция подзаголовка

en: Subtitle color
ru: Цвет подзаголовка

en: Horizontal rule
ru: Горизонтальное положение

en: Padding
ru: Заполнение

en: Divider type
ru: Тип раделителя

en: None
ru: Ни один

en: Element Conditional Logic
ru: Условная логика

en: Enable conditional logic for showing or hiding this element.
ru: Включить условную логику для отображения или скрытия элемента.

en: Section
ru: Раздел

en: Choose the image to use in place of the radio button.
ru: Выберите изображение для использования вместо радио кнопки

en: Remove the image.
ru: Удалить изображение.

en: Choose the image to replace the product image with.
ru: Выбрать изображение для замены изображения продукта при.

en: Select boxes
ru: Выберите боксы

en: Image swatches
ru: Образцы изображений

en: Color swatches
ru: Образцы цвета

en: Display as
ru: Отображение

en: Select the display type of this attribute.
ru: Выберите тип отображения этого атрибута.

en: Attribute Label
ru: Этикетка атрибута

en: Leave blank to use the original attribute label.
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать оригинальную этикетку атрибута.

en: Show reset button
ru: Показать кнопку сброса

en: Enables the display of a reset button for this attribute.
ru: Включает отображение кнопки сброса для этого атрибута.

en: Attribute element class name
ru: Название класса элемента атрибута

en: Enter an extra class name to add to this attribute element
ru: Введите дополнительное имя класса, чтобы добавить к этому элементу атрибут

en: Items per row
ru: Элементы в строке

en: Width
ru: Ширина

en: Enter the width of the displayed item or leave blank for auto width.
ru: Введите ширину отображаемого элемента или оставьте пустым для автоматического ширины.

en: Height
ru: Высота

en: Enter the height of the displayed item or leave blank for auto height.
ru: Введите высоту отображаемого элемента или оставьте пустым для автоматического высоты.

en: Show bottom
ru: Показывать ниже

en: Show inside
ru: Показывать внутри

en: Show attribute name
ru: Показывать название атрибута

en: Choose whether to show or hide the attribute name.
ru: Выберите показать или скрыть название атрибута.

en: Color
ru: Цвет

en: Select the color to use.
ru: Выберите цвет для использования.

en: Image replacement
ru: Замещающее изображение

en: Select an image for this term.
ru: Выберите изображение для этого термина.

en: Product Image replacement
ru: Замещающее изображение

en: Select the image to replace the product image with.
ru: Выбор замещающего изображения для продукта

en: No saved variations found.
ru: Сохраненные варианты не найдены

en: Choose the image to use in place of the checkbox.
ru: Выбрать изображение для использования в место флажка.

en: Choose the image for the lightbox.
ru: Выберите изображение для лайтбокса.

en: Checked
ru: Отмечено (проверено)

en: Images
ru: Изображения

en: Value
ru: Стоимость

en: Delete all options
ru: Удалить все варианты

en: Sale
ru: Продажа

en: Add item
ru: Добавить элемент

en: Mass add
ru: Массовое добавление

en: %sImportant:%s WooCommerce Multilingual plugin is not supported and will cause loss of data.
ru: %sважно:%s WooCommerce Multilingual плагин не поддерживается и может привести к потере данных.

en: %sImportant:%s WooCommerce TM Extra Product Options requires %sWooCommerce%s 2.1 or later.
ru: %sImportant:%s WooCommerce TM Extra Product Options требует %sWooCommerce%s 2.1 или позже.

en: %sImportant:%s Please run WooCommerce updater before using WooCommerce TM Extra Product Options.
ru: %sВажно:%s Пожалуйста, запустите программу обновления WooCommerce перед использованием WooCommerce TM Extra Product Options.

en: Run the updater
ru: Запустить программу обновления

en: %sImportant:%s WooCommerce TM Extra Product Options requires WordPress 3.5 or later.
ru: %sважно:%s WooCommerce TM Extra Product Options требует WordPress 3.5 или позже.

en: WooCommerce TM Extra Product Options requires WordPress 3.5 or later.
ru: WooCommerce TM Extra Product Options требуется WordPress 3.5 или более поздней версии.

en: Filename
ru: Имя файла

en: Delete
ru: Удалить

en: Error connecting to server!
ru: Ошибка подключения к серверу!

en: Error getting data from the server!
ru: Ошибка при получении данных с сервера!

en: License activated!
ru: Лицензия активирована!

en: License deactivated!
ru: Лицензия деактивирована!

en: Invalid data!
ru: Неверные данные!

en: Invalid action.
ru: Неверное действие.

en: Please fill all fields before trying to activate.
ru: Пожалуйста, заполните все поля, прежде чем пытаться активировать.

en: Trying to activate from outside the plugin interface is not allowed!
ru: Попытка активировать извне интерфейса подключаемого модуля не допускается!

en: Error connecting to Envato API. Please try again later.
ru: Ошибка подключения к Envato API. Пожалуйста, повторите попытку позже.

en: Trying to activate with an invalid purchase code!
ru: Попытка активировать недействительный код покупки!

en: That username is not valid for this item purchase code. Please make sure you entered the correct username (case sensitive).
ru: Это имя пользователя не найдено для данного кода покупки. Пожалуйста, убедитесь, что вы правильно ввели имя пользователя (с учетом регистра).

en: Trying to activate from an invalid domain!
ru: Попытка активировать из недействительного домена!

en: Trying to activate from an invalid IP address!
ru: Попытка активировать с недопустимого IP-адрес!

en: The purchase code is already activated!
ru: Код покупки уже активирован!

en: The purchase code is already activated on another domain!
ru: Код покупки уже активирована на другом домене!

en: You have already activated that purchase code on another domain!
ru: Вы уже активировали этот код на покупку на другой домен!

en: The purchase code is already activated! Please buy a valid license!
ru: Код покупки уже активирован! Пожалуйста, купите действительную лицензию!

en: You have already activated your purchase code!
ru: Вы уже активировали свой код на покупку!

en: Deactivated, but the purchase code was not activated for some reason!
ru: Деактивирован, но код покупки не был активирован по какой-то причине!

en: Cannot deactivate. Purchase code is not valid for your save license key!
ru: Не может отключить. Код покупки не подходит для вашего лицензионного ключа!

en: Could not complete request!
ru: Не удалось выполнить запрос!

en: Downloading package from envato market...
ru: Загрузка пакета из Envato ...

en: Error! Can't connect to filesystem
ru: Ошибка! Не удается подключиться к файловой системе

en: To receive automatic updates license activation is required. Please visit <a href="
ru: Для получения автоматических обновлений требуется активация лицензии. Пожалуйста, посетите <a href="

en: Error! Envato API error
ru: Ошибка!  API Envato

en: Error on unzipping package
ru: Ошибка распаковки пакета

en: Download new version from CodeCanyon
ru: Скачать новую версию от CodeCanyon

en: or register the plugin to receive automatic updates.
ru: или зарегистрировать плагин для получения автоматических обновлений.

en: Add translation to %s
ru: Добавить перевод %s

en: Edit the %s translation
ru: Редактировать %s перевод

en: Language
ru: Язык

en: Language of this %s
ru: Язык этого %s

en: This is a translation of
ru: Это перевод

en: Edit options
ru: Редактировать опции

en: Option
ru: Опция

en: Qty
ru: Количество

en: Total
ru: Всего

en: Extra Product Options Fees
ru: Оплата за дополнительные опции продукта

en: Extra fee
ru: Дополнительная оплата

en: Select options
ru: Выбор опций

en: Add to cart
ru: Добавить в корзину

en: Empty cart
ru: Пустая корзина

en: You cannot add negative priced products to the cart.
ru: Вы не можете добавить в корзину товары с отрицательной ценой

en: Additional options
ru: Дополнительные опции

en: Options Subscription fee
ru: Варианты оплаты

en: Options amount
ru: Количество вариантов

en: Final total
ru: Окончательный итог

en: Prev
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Следующий

en: Sign up fee
ru: Подтвердите оплату

en: characters remaining
ru: остальные символы

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно к заполнению.

en: Please enter a valid email address.
ru: Пожалуйста, введите действительный адрес электронной почты

en: Please enter a valid URL.
ru: Пожалуйста, введите корректный URL.

en: Please enter a valid number.
ru: Пожалуйста, введите корректное число.

en: Please enter only digits.
ru: Пожалуйста, вводите только цифры.

en: Please enter no more than {0} characters.
ru: Пожалуйста введите не более {0} символов.

en: Please enter at least {0} characters.
ru: Пожалуйста, введите по крайней мере, {0} символов.

en: Please enter a value less than or equal to {0}.
ru: Пожалуйста, введите значение меньше или равно {0}.

en: Please enter a value greater than or equal to {0}.
ru: Пожалуйста, введите значение, большее или равное {0}

en: Please select up to {0} choices.
ru: Пожалуйста, выберите до {0}

en: Please select exactly {0} choices.
ru: Пожалуйста, выберите ровное {0}.

en: Please select at least {0} choices.
ru: Пожалуйста, выберите по крайней мере, {0}

en: Done
ru: Готово

en: Today
ru: Сегодня

en: "%s" is a required field.
ru: "%s" обязательное поле.

en: Update Cart
ru: Обновить корзину

en: This booking is unavailable.
ru: Этот заказ недоступен.

en: The quantity for "%s" must be greater than 0
ru: Количество для "% s" должено быть больше 0

en: Invalid date entered!
ru: Не корректная дата!

en: Invalid data submitted!
ru: Не корректная дата!

en: Invalid year date entered!
ru: Не верно введен год даты!

en: You cannot select that date!
ru: Вы не можете выбрать эту дату!

en: You must enter at least %s characters for "%s".
ru: Вы должны ввести, по крайней мере, %s символов для "%s".

en: You cannot enter more than %s characters for "%s".
ru: Нельзя вводить более чем %s символов "%s".

en: %s is not a valid image file!
ru: %s не является допустимым файлом изображения!

en: Upload successful
ru: Загрузка успешно завершена

en: Everyone
ru: Все

en: Logged in users
ru: Зарегистрированные пользователи

en: Add Global Form
ru: Добавить глобальную форму

en: Add New Global Form
ru: Добавить новую глобальную форму

en: Edit Global Form
ru: Редактировать глобальную форму

en: New Global Form
ru: Новая глобальная форма

en: View Global Form
ru: Просмотр глобальной формы

en: Search Global Form
ru: Поиск глобальной формы

en: No Global Form found
ru: Ни одна глобальная форма на найдена

en: No Global Form found in trash
ru: Ни одна глобальная форма не найдена в корзине

en: Parent Global Form
ru: Родительская глобальная форма

en: This is where you can add new products to your store.
ru: Здесь вы можете добавлять новые продукты к вашему магазину.

en: Echo a custom action
ru: Echo настраиваемое действие

en: EPO custom action
ru: EPO настраиваемое действие

en: Title:
ru: Загловок:

en: Custom action:
ru: Настраиваемое действие:

en: About WooCommerce TM Extra Product Options
ru: О WooCommerce TM Extra Product Options

en: Welcome to WooCommerce TM Extra Product Options
ru: Добро пожаловать в WooCommerce TM Extra Product Options

en: Welcome to Extra Product Options %s
ru: Добро пожаловать в Extra Product Options %s

en: Thank you for the purchase!
ru: Благодарим Вас за покупку!

en: %s If you have any questions or problems with the plugin please visit the support forum <a href="http://support.themecomplete.com">here</a>.
ru: %s Если у вас есть какие-либо вопросы или проблемы с плагином, пожалуйста, посетите форум поддержки <a href="http://support.themecomplete.com">здесь</a>.

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Documentation
ru: Документация

en: Support
ru: Поддержка

en: Extend-able elements
ru: Расширяемые элементы

en: Extra Product Options can now be extended by creating addon plugins. You can create you own elements or customize the default ones.
ru: Extra Product Options  теперь может быть расширен за счет создания аддонов. Вы можете создавать свои собственные элементы или настроить конфигурации по умолчанию.

en: If you are interested in developing an addon to Extra Product Options contact us for more information.
ru: Если вы заинтересованы в разработке аддонов для дополнительных опций продукта, свяжитесь с нами для получения дополнительной информации.

en: Validation features
ru: Особенности проверки

en: You can now have validation features applied to the options created with the builder when they support it. This way you create number or email fields and the customer will not be permitted to add the product to the cart if the fields do not conform to the selected validation.
ru: Теперь вы имеете функции проверки установленных параметров созданных при помощи конструктора, когда они поддерживают его. Таким образом вы создаете номера или почтовые поля, при не соответствии которых выбранной проверке, клиент не сможет добавить продукт в корзину.

en: Related image sizes for image replacements
ru: Связанные размеры изображения для замены изображения

en: When choosing an image replacement or a picture to replace the product image you can now select between the various image sizes that WordPress applies to that image.
ru: При выборе замещающего изображения или картинки повторяющей изображение продукта, теперь вы можете выбирать разные размеры относящиеся к этому изображению в WordPress

en: You can now include global forms to individual products even if they are not assigned to those forms. You can do that from the new settings tab.
ru: Сейчас вы можете включить глобальных форм к отдельным продуктам, даже если они не отнесены к тем формам. Вы можете сделать это на новой вкладке параметров.

en: For any problems feel free to contact us at the
ru: Не стесняйтесь связываться с нами по каким либо вопросам

en: Support forum
ru: Форум поддержки

en: Product
ru: Продукт

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: Coupon
ru: Купон

en: Available on backorder
ru: Доступно для предварительного заказа

en: Proceed to Checkout
ru: Перейти к оформлению заказа

en: Enter Coupon
ru: Введите купон

en: Apply Coupon
ru: Применить купон

en: Coupon code
ru: Код купона

en: Subtotal
ru: Подзаголовок

en: Select file
ru: Выберите файл

en: (max file size %s)
ru: (максимальный размер файла %s)

en: Choose an option
ru: Выберите опцию

en: Reset options
ru: Сброс настрек
